close
کوتاه کننده لینک
webhostinternational1

تبلیغات

درباره ما

بایگانی

آمار سایت

 • افراد آنلاین 1
 • بازدید امروز 5
 • بازدید دیروز 2
 • ورودی امروز از گوگل 0
 • ورودی دیروز از گوگل 0
 • بازدید این هفته 7
 • بازدید این ماه 27
 • بازدید این سال 530
 • بازدید کل 882
 • تعداد مطالب سایت 12
 • تعداد نظرات 0

شبکه های اجتماعی


همه ما می دانیم که انتقال اطلاعات با تکنولوژی کابل نوری بسیار سریعتر از سیم های مسی می باشد. به عنوان مثال می توان به فیبر های نوری اشاره کرد که نسبت به خطوط تلفن قدیمی هزاران برابر سریعتر هستند. از طرفی انتقال اطلاعات با سرعت بسیار بالا به تنهایی به افزایش سرعت کامپیوتر ها کمک نمی کند و قدرت پردازش اطلاعات دریافت شده نیز باید افزایش یابد.

یک شرکت انگلیسی بنام Optalsys ادعا کرده است که در سال 2015 کامپیوتری را معرفی می کند که می تواند با سرعت نور محاسبات را انجام دهد. این شرکت همچنین عنوان کرده که ابر کامپیوتر عظیم این شرکت در سال 2020 رونمایی می شود.

واژه “پردازش نوری” به نوع بسیار متفاوتی از تکنولوژی اشاره می کند و به طور کلی به سیستم هایی اشاره می کند که به جای نیروی الکتریسیته از نور برای انجام کارها استفاده می کند. روش Optalsys جهت پردازش اظلاعات از لیزر کم قدرت و شبکه کریستال مایع بهره می برد که با دیگر روش های محاسبات نوری متفاوت می باشد و نتایج بدست آمده از آن بسیار امید بخش است.

در این روش لیزر به شبکه کریستال مایع تابیده می شود و باعث انعکاس لیزر در شبکه می شود. با این کار می توان الگوریتم های مورد نظر را پیاده سازی کرد و هزاران و یا حتی میلیون ها محاسبه را بطور همزمان انجام داد. با استفادده از چندین شبکه بصورت موازی می توان بطور چشمگیری قدرت پردازشی اطلاعات را افزایش داد.

supercomputer-2

مزیت دیگر این روش میزان مصرف توان می باشد. اطلاعاتی که کمپانی Optalsys ارائه می دهد نشان می دهد که این روش بطور غیر قابل باوری باعث صرفه جویی در مصرف برق می شود. یک کامپیوتر نوری بطور میانگین سالیانه 3500 دلار انرژی الکتریکی مصرف می کند. این در حالی است که ابر رایانه های امروزی در صورتی که با حداکثر توان خود کار کنند سالانه 21 میلیون دلار انرژی الکتریکی مصرف می کنند. یک شرکت با این میزان صرفه حویی چه کارهایی می تواند انجام دهد! البته لازم به ذکر است که شرکت های معدودی همچون Google، Microsoft و Amazon به چنین قدرت پردازشی نیاز دارند.

supercomputer-3

علاوه بر مصرف کم انرژی، کامپیوتر های نوری همچنین به فضای بسیار کمتری برای ساخت ابر رایانه نیاز دارند. کاهش اندازه ابر رایانه باعث کاهش فضای مورد نیاز و تجهیزات جانبی آن می گردد. دستیابی به قدرت ابر رایانه ها در ماشینی به اندازه سیستم های خانگی می تواند باعث پیشرفت علم در بسیاری از زمینه ها همچون پزشکی، مدل سازی سه بعدی و … شود.

شرکت Optalsys ادعا کرده که نمونه اولیه این سیستم ها در سال 2015 رونمایی خواهد شد و دو نمونه تجاری آن در سال 2017 در دسترس می باشد. همچنین سخنران این شرکت اعلام کرد که تا سال 2020 ابر رایانه ای با قدرت پردازشی 17.1 exaflops ارائه می کنند. توجه داشته باشید که سریعترین ابر رایانه جهان در حال حاضر سرعتی نزدیک به 34 petaflops دارد! نظر شما در مورد این نوع پردازش چیست؟ به نظر شما با این سیستم ها می توان په بازی هایی را اجرا کرد!

[ امتیاز : 4 ]
برچسب ها